Hälsa • Ohälsa

bra saker finns också

Jag har förberett ynkliga inlägg under den här covid-19-infektionen. Det är för att jag mest har varit ynklig. Mina dagar har bestått i att ligga med filtar och täcken i soffan, se på gamla avsnitt av Dr. Phil och Password, snyta mig, hosta, sova, frysa, dricka treo, svettas och testa äta olika små saker. En nöt, ett chips, ett kex, en morot, en rädisa, en bit choklad. För jag är sugen på saker ibland. De förvandlas till aska i munnen.

Det är inte för att jag inte har försökt. Jag har försökt läsa, jobba, sticka. Jag har stigit upp på morgonen och tvättat håret och klätt på mig riktiga kläder. Men jag har varit liten, så liten.

Dags att påminna om att det finns bra grejer, som inte på något sätt utesluter att det finns många dåliga saker, med att ha blivit smittad av det här förbaskade viruset.

  • Jag njuter av att spraya mig i ansiktet med kall face mist! 
  • Jag känner inte om det luktar bajs.
  • Mitt jobb ligger 1,3 mil från mitt hem, vilket innebär att jag sparat nästan en hel tank bensin på att vara på distans.
  • Jag kände doften av en handkräm en dag och det var den vackraste doft jag upplevt.
  • Jag har fått Disney+ av min syster för att hon tyckte så synd om mig.
OBS! Jag vet att den från Rituals är möbelspray, men jag har fyllt den med kranvatten!

Har ni några bra grejer att dela med er av? Det skulle verkligen pigga upp, hörrni!

2 reaktioner till “bra saker finns också”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s